Актуально про флюорографію


Ні для кого не є таємницею, що вже близько 10 років в Україні епідемія туберкульозу.
Причин багато: це і невчасне виявлення хвороби, і відсутність належного лікування, і просто небажання хворих іти в спеціалізовані заклади.

Сьогодні я хочу поговорити з вами саме про виявлення хвороби та про рутинне обстеження під назвою флюорографія, і для чого вона потрібна.

Флюорографія (синоніми: радіофотографія, рентгенофотографія, рентгенофлюорографія) — метод рентгенологічного дослідження, що полягає в отриманні фотознімка рентгенівського зображення з флюоресцентного екрана.

Найпоширенішим діагностичним методом, що використовує принцип флюорографії, є флюорографія органів грудної клітини, яка застосовується насамперед для скринінгу туберкульозу та злоякісних новоутворень легень.

Туберкульоз (ТБ) – це інфекційне захворювання, що поширюється повітрям при вдиханні дрібних частинок, які виділяє інфікована людина при кашлі або чханні.

Нещодавно знайшла пост на Фейсбуці, автором якого був Микола Поворозник, заступник голови Київської міської державної адміністрації.

У цьому пості йшлося про те, що з 20.03.17 по 19.04.17р кожен може пройти флюорографічне обстеження та, при потребі, отримати консультацію спеціаліста у фургончику з пересувним цифровим флюорографом у місті Києві.

В один із зазначених в графіку днів ще до початку роботи медичного фургончика почали сходитись люди і утворилась невеличка черга. Незважаючи на те, що медики дещо запізнились (лаборант, лікар-фтизіатр, лікар-рентгенолог), проте були приємними і працювали швидко та ефективно, не кваплячи людей.
Проте, виникає питання: чому існує потреба у мобільних флюорографах? Хіба медичні установи не можуть забезпечити елементарні обстеження? Адже є закон про періодичність проведення подібних обстежень і це стосується кожного громадянина України (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0524-08)

Чому люди не звертаються у поліклініки/ЦПМСД (центр первинної медико-санітарної допомоги)?

Ось, що мені вдалося дізнатись:

а) бо там завжди велика черга;
б) немає часу, а тут швидко;
в) бо працюють у Києві, а прописані в іншому місті, а щоб пройти обстеження, треба заповнити купу паперів;
г) в поліклініку треба спеціально йти, а тут по дорозі на роботу і перевірився;
д) бо там платно, а тут ні (хоча, за ст. 49 Конституції України флюорографія повинна бути безкоштовною.

Звісно, всі ці причини — відмовки і саме через них наша країна не може вийти зі стану епідемії.

В цьому винні не лікарі, а пацієнти, адже лікар не несе відповідальності за здоров’я хворого у разі відмови останнього від медичних приписів, це стосується і регулярних обстежень (стаття 34, журнал «Управління закладом охорони здоров’я», №2/2012). Частково винні й управлінці, адже організація роботи медичних закладів не є зразковою. І як наслідок — необстежені пацієнти, а деякі з них не просто потребують невідкладного лікування, а є потенційно небезпечними для всіх навколишніх і навіть не підозрюють про це.

Загалом, подібні ініціативи мене тішать, бо певний відсоток тих, хто з різних причин не може добратись до лікувального закладу — обстежуються. А тому ми, медики, можемо розпочати лікування виявлених пацієнтів раніше і, отже, отримати більше шансів на одужання і меншу ймовірність розповсюдження хвороби. А значить — це маленький крок у боротьбі з великою проблемою.

Вас має насторожити:

— кашель із виділенням мокротиння, що триває більше 2-х тижнів,
— втрата маси тіла,
— підвищення температури тіла,
— потіння вночі,
— кровохаркання.

Якнайшвидше зверніться до свого лікаря з метою подальшої діагностики (уніфікований клінічний протокол первинної, вторинної ( спеціалізованої) та третинної ( високоспеціалізованої) медичної допомоги від 21.12.2012 № 1091)

Графік роботи пересувних цифрових флюорографів (те, що поки актуально):

12.04.17 — ТОВ «НІСЕК» ринок «Позняки», вул Ревуцького, 12/1. Дарницький р-н

18.04.17 — ТОВ «Печерський ринок» Печерська площа, 1, Печерський р-н

19.04.17 — КП «Житній ринок», вул. Верхній Вал, 16, Подільський р-н

(але, можливі зміни, перед цим обстеженням перепровірте інформацію)

Ваше здоров'я у Ваших руках, не будьте байдужими до себе!

Нет комментариев