У світі поважають силу і ми мусимо навчитися відстоювати свої національні інтереси


Чи вірю я в ефективність миротворчої місії на Донбасі? Відверто кажучи, ні.

Я не сподіваюся, що ця миротворча місія дуже швидкоо з’явиться на території України. Так само, як і не вірила в перспективи Мінського формату.

Завдання України – звільнити свою територію від окупанта, повернути свою землю. Росія переслідує інші цілі. Країна-окупант прагне показати, що вона сильна держава і вона не може радіти успіхам України. І миротворча місія на окупованій території їй вкрай невигідна. На жаль, в ООН так склалося історично, що без врахування думки РФ розташування миротворців на всій окупованій території мало ймовірне.

Тому нам треба покинути ілюзії і повертатися до Будапештських гарантій, даних Україні ще в 1994 році.
Зверніть увагу, навіть президент Польщі Анжей Дуда у своїй доповіді на засіданні Ради безпеки ООН наголосив на важливості дотримання міжнародним товариством взятих на себе зобов’язань і згадав Будапештський меморандум. Згідно з цим документом згідно Росія, США і Великобританія гарантували Україні територіальну цілісність за відмову від третього за потужністю ядерного арсеналу на планеті. Тобто, світ визнає легітимність Будапештського формату.

Натомість Порошенко вкотре проігнорував цю угоду і на Генасамблеї ООН не згадав ні про Будапештський меморандум, ні про інші важливі для врегулювання конфлікту на Донбасі речі.

Отже, європейські країни готові до переговорного процесу, але він маж бути в іншому форматі. Великобританія готова вступити у переговорний процес, США послідовно посилює санкції проти Росії.
Навіть міністр закордонних справ Павло Клімкін заявив, що сьогодні Мінський формат – це фейковий процес, в його межах домовитися вже не можливо що потрібно шукати інші формати перемовин.

Тож єдиним ефективним шляхом для врегулювання кризи є Будапештський меморандум і Україна мусить знайти спосіб його актуалізувати.

Все залежить від Президента, від Головнокомандувача України. Згадаємо ще 2016 рік, коли на Генасамблеї ООН президент Порошенко дуже скептично поставився до перспектив Будапештського меморандуму.
І я переконана: якби в 2014 році, коли перші «зелені чоловічки» ступили на землю України, Україна відразу відстоювала б свої позиції і апелювала б на міжнародній арені до гарантій, даних Будапештським меморандумом, то можливо й історія пішла б по іншому.

У світі поважають силу, і ми мусимо навчитися грамотно, з позицій закону і міжнародного права відстоювати свої національні інтереси.


1 комментарий