Сумна “газова бухгалтерія”


Українцям вкотре пропонують затягнути ремені тугіше. Навіть не пропонують – ставлять перед фактом. Піднімати тарифи на газ, це ж не просто збільшити витрати з кишень жителів країни лише за сам газ. Автоматично зростуть ціни на опалення та гарячу воду. Після цього “стрибнуть” вгору вартість продуктів. А коли зростуть зарплати? А хто згадає рівень інфляції?
Є таке прислів’я: “Як зробити людині погано? Спершу зроби добре, а тоді назад, як було”. Схоже, в нас все діє по-іншому. Спершу нам кажуть, що вартість газу зросте, а потім замилюють очі інформацією про субсидії. І все, здавалося б, конфлікт вичерпано. Але. Вартість газу та ціни зростуть для всіх. А хто отримуватиме субсидії? Далеко не всі, хто справді має в них потребу. Бо на практиці це точно не голі розрахунки, які пропонує держава.

В нашій країні наразі можна отримувати чималі суми в конвертах і при цьому мати субсидію, щоб взимку жити з відчиненими вікнами. Люди просто бояться, що якщо випалено менше, наступного року їм скажуть, що ніяких субсидій. Натомість ті, хто рахує копійку до копійки, на допомогу зі сторони держави не можуть сподіватись. Ну бо нащо субсидії родині, яка трьома поколіннями живе в трикімнатній квартирі, площею в 53 кв. метри? Ні, таким не треба, їм точно вистачає на оплату комунальних послуг.

Прем’єр обіцяє, що вартість газу в цьому році (до завершення якого залишилось трохи більше двох місяців) і в цьому опалювальному сезоні вже не зростатиме. Але ж опалювальний сезон — це не весь наступний рік. Не важко зрозуміти: ніхто не хоче, аби його зловили на обіцянці, якої неможливо буде дотримати. Але що далі?

Вчора Андрій Рева вже заявив, що тепло та гаряча вода зростуть у вартості на 16%. Сьогодні цю неприємну інформацію вже перекривають заявою мінсоцполітики про те, що держава компенсує витрати тим, хто не встиг оформити субсидію на цей опалювальний сезон.

Знаєте, як сприймає субсидії добряча частина українців? Як подачки з боку держави. Так, є певний прошарок населення, для яких субсидії погоди не роблять. Щастя, що такі люди в нашій країні є. Однак старше покоління точно не в змозі змінити своє життя, піти в іншу галузь, почати заробляти більше. Чим допоможуть субсидії людині, яка витрачає останнє на ліки та хліб? Піднімемо пенсії на 100 грн, натомість на таку ж суму зростуть загалом їхні витрати. Сумна бухгалтерія. Кожен хоче мати можливість не сподіватись на когось, а забезпечувати себе самотужки, жити в умовах, коли це реально.

В Україні піднімають тарифи, щоб отримати транші від МВФ, які потім все рівно доведеться повертати. Це замкнене коло, в яке потрапила ціла країна. В той же час в окремих регіонах самовільно завищують тарифи на тепло, як свідчать результати перевірок НКРЕКП.

Всі розуміємо, що процес зміни країни – складний і вимагає багато зусиль. Але давайте не доводити ситуацію до стану, коли до закінчення реформування з цієї країни виїде вся перспективна молодь, яка вже зараз може мати якісні дороги, медичне забезпечення та ряд інших переваг у сусідній країні. Давайте не доводити до ситуації, коли люди, які також зробили чимало доброго для цієї країни, а тепер на пенсії, не можуть дозволити собі елементарного. Це тільки здається, що мова йде лише про якийсь газ, насправді ж ми говоримо про людей, давайте про це не забувати.

Андрій Перехрест
25.10.2018

3 комментария