Чи є перспективи в розвитку аграрної галузі


Після окупації Росією значної території Луганщини однією із головних складових економіки області залишився аграрний сектор. Втім фермери констатують: команда президента Порошенка не має розуміння, у якому напрямку потрібно вести агрополітику. Аграрії сьогодні вкрай незадоволені тією підтримкою, яку пропонує їм уряд і яка розподіляється через профільне Міністерство: запропонована дотація просто не доходить до фермера. Із планових 6,3 млрд грн до аграріїв дійшло менше, ніж 20%. Державна політика щодо невеликих агропромислових фермерських господарств призводить до знищення села та зменшення кількості виробників сільськогосподарських товарів.

Фермери найболючішими питаннями визначають відсутність можливості взяти дешеві кредитні кошти, побори силовиків, високу вірогідність рейдерських захоплень, непрозорий механізм отримання дотацій. З жалем згадують механізм автоматичного повернення ПДВ, який запровадив уряд Тимошенко. Натомість розрекламовану державну підтримку аграріїв вважають лише владним піар-ходом.

Не варто очікувати на суттєві зміни і на початку 2019 року. Бюджет, який на сьогодні проголосований у першому читанні, не змінює ситуацію порівняно з поточним роком —програми підтримки такі ж самі.
Провладна команда не має повного розуміння, що ця підтримка має надаватись саме тим, хто реально її потребує. Що стосується того, хто в цьому році отримав бюджетні гроші, — поки сказати важко. Інформація щодо отримувачів ретельно приховується, але команда «Батьківщини» моніторить ситуацію. Запити у відповідні структури вже подані — і при нагоді обов’язково буде оприлюднено прізвища і назви компаній, які її отримали.

Чинна влада закриває очі на те, що агросектор є авангардом економіки. І адекватне уважне ставлення до нього дозволить як мінімум подвоїти валовий внутрішні продукт держави. А це, зі свого боку, дасть додаткові кошти в бюджет на виплату заробітних плат, пенсій, а також можливість запровадити різні інвестиційні проекти.

Що є на сьогодні? Так і не легалізовано сімейні ферми, відсутня ефективна стратегія залучення до легального ринку 4,5 млн одноосібних господарств. Можливо, наступного року запрацюють закони, які вже були прийняті у Верховній Раді, але, дивлячись на те, як держава «допомагає» аграріям цього року, в це не дуже і віриться.

Не залучається до сільського господарства і молодь. З невідомих причин спеціальності та професії, пов'язані з цим напрямком молоде покоління вважає непрестижним. Втім підтримка на державному рівні амбітної молоді могли б стимулювати розвиток сільського господарства та налагодити ефективний механізм управління АПК.

Народні депутати від «Батьківщини» впевнені, що молоді спеціалісти-випускники мають отримувати не тільки гідну зарплату з початку своєї кар'єри. Обов’язково потрібно вирішувати і житлове питання, наприклад, із довгостроковим кредитуванням з відшкодуванням відсоткової ставки державою. Як варіант інших стимулів для тієї молоді, яка залишатиметься в сільській місцевості, можна полегшити отримання земельного паю, а для бажаючих створити власне фермерське господарство – держава має надавати фінансову допомогу. Логічно, що завдяки цьому розвиватиметься і мережа поселень, зростатиме народжуваність.

На тлі того, що сьогоднішня молодь масово виїжджає за кордон на заробітки у пошуках гідної зарплати, а щорічний дефіцит спеціалістів у агросекторі лише зростає, політика чиновників, які досиджують останні місяці у кріслах взагалі незрозуміла. Головне завдання для нової влади – створити всі умови для молоді, щоб наші діти працювали в Україні, а не виїжджали за кордон у пошуках кращих умов життя.

Повертаючись до сьогоднішньої ситуації, варто зазначити, що в області також існує колосальна проблема з логістикою. Залізнична мережа не задовольняє потреб аграріїв у перевезенні продукції — немає сталого залізничного сполучення між населеними пунктами, а, отже, доводиться залучати вантажівки. З одного боку це призводить до зростання собівартості продукції, з іншої — остаточно руйнує дорожню інфраструктуру, яка і так залишає бажати кращого. Незважаючи на те, що 2018 рік в Луганській області гучно називали роком доріг, люди бачать, що їх стан не покращився. І не розуміють, куди поділись колосальні суми коштів, які пафосно виділялись з обласного та державного бюджетів.

Дуже зарегульована та важкодоступна можливість отримати часткову компенсацію вартості придбаної сільськогосподарської техніки та обладнання, наголошують фермери.

Змінити ситуацію в аграрному секторі зможе тільки нова влада.

Пріоритетними завданнями наступної владної команди мають стати відстоювання інтересів українського селянства, створення максимально комфортних умов для молоді та напрацювання законодавчої бази, яка сприятиме розвитку аграрного сектору економіки України.

Лише після зміни президента та з приходом нової команди можна буде розуміти, як наступні 5 років розвиватиметься аграрний сектор. Складно, але варто перечекати півроку. Лише навесні, після виборів буде розуміння бюджетної політики та розподілу державної підтримки. Це також відбиватиметься і на аграрному секторі.

Нет комментариев