Foreign Affairs: кримчани були і залишаються прихильниками приєднання Криму до Росії16 березня 2014 року в Криму пройшов референдум, на якому переважна більшість населення проголосувала за оголошення незалежності півострова і подальше приєднання до Росії. Велика частина міжнародного співтовариства вважає, що це був фіктивний референдум, проведений під дулами автоматів. З цієї точки зору Крим не добровільно приєднався до Росії, а був анексований.

Референдум пройшов далеко не бездоганно. Населення розділилося на два протилежні табори, голосування проводилося в поспіху, і ті, хто виступав проти Росії, бойкотували референдум. Але безперечно те, що більшість кримчан (хоча і не всі з них) з радістю сприйняли приєднання до Росії. Численні опитування, що проводилися під час приєднання і відразу ж після нього свідчили про широку підтримку входження Криму до складу Росії.

Але думка основної маси жителів півострова не привертає на Заході такої ж уваги, як те, про що повідомляють дисиденти. Опитування, проведені в 2014 році, а потім в 2019 році, показують, що кримчани в основному були і залишаються прихильниками приєднання Криму до Росії.

В рамках масштабного проекту, пов'язаного з поведінкою опитувань в пострадянських державах, американське видання Foreign Affairs замовило у соціологів «Левада-Центру» опитування громадської думки жителів Криму через п'ять років після першого дослідження. Опитування проводилося вдома у респондентів у вигляді особистої бесіди, і в ньому взяли участь 826 осіб. 66% респондентів назвали себе росіянами, 13% – татарами і 16% – українцями.

У 2014 році російські кримчани мали великі надії (93% з них сподівалися, що через два роки їх матеріальне становище покращиться), але в 2019 році вони були дещо менш оптимістичні (71%). Частка татар, які вважали, що завдяки приєднанню Криму до Росії їх матеріальне становище покращиться, зросла з 50% в 2014 році до 81% в 2019 році. Кримчани-українці залишалися в цілому оптимістичними. У 2014 році надію на поліпшення матеріального становища висловили 75% з них, і в 2019 році кількість тих, хто сподівався на підвищення свого добробуту, зменшилася лише незначно (72%). Ці високі показники оптимізму серед етнічних груп свідчать про те, що більшість кримчан задоволені тим, що Крим відокремився від України і увійшов до складу Росії.

Дивно, але рівень схвалення приєднання до Росії серед кримсько-татарського населення виріс з 21% в 2014 році до 52% в 2019 році, хоча останній показник приблизно на 25-30 процентних пунктів нижче, ніж серед інших жителів півострова. Більш того, в 2019 році настрої кримсько-татарського населення були набагато більш позитивними, ніж в 2014 році.

Результати опитування суперечать тому, яким зображують життя в Криму українські активісти та правозахисні організації на Заході. Коли західні політики заявляють, що жителі Криму «живуть в умовах окупації», вони помиляються, приймаючи думку деяких за думку всіх кримчан. Більшість жителів Криму не вважають російську владу деспотичною, чужою або небажаною. Навпаки, судячи з результатів опитувань, опублікованих у виданні Foreign Affairs, вони цілком щасливі, що живуть в Росії.

Нет комментариев