Тіньова прихватизація ГТС


14 лютого Кабмін схвалив передачу активів газотранспортної системи України (ГТС) від ПАТ «Укртрансгаз» в управління Міненерго до новоствореного ПАТ «Магістральні газопроводи України».

Передачі підлягають магістральні газопроводи; компресорні станції, в тому числі дожимні компресорні станції, газорозподільні та газовимірювальні станції; підземні сховища газу (ПСГ); майно сервісних підрозділів; автотранспорт, спеціалізований транспорт та інше майно, необхідне для ефективної роботи ПАТ «МГУ». Постанова набирає чинності через 10 днів з дня набрання чинності рішень Арбітражного інституту Торгової палати Стокгольма в суперечці між «Нафтогазом» і компанією «Газпром» за контрактами на період 2009-2019 років.

Оголошено відбір потенційних учасників в СП з управління українською ГТС. Основна вимога до потенційних кандидатів — гарантувати завантаження ГТС. Іноземному партнеру буде передано 49% акцій МГУ в управління (!) зі збереженням права власності на ГТС у держави.
Голова Нафтогазу Андрій Коболєв та його іноземні партнери, наполягають на реалізації альтернативного сценарію. По-перше, відсутня вимога гарантії завантаження. По-друге, можливий варіант передачі 49% акцій СП у власність іноземного партнера. \

Юлія Тимошенко і «Батьківщина» виступають категорично проти тіньової приватизації української ГТС. Це ресурс, який належить народу і який здатний забезпечити підйом національної економіки. Фракція підготувала законопроект про заборону «дерибану» газотранспортної системи. Зараз він проходить процедуру реєстрації в парламенті.

Єдина газотранспортна система України є національним надбанням та забезпечує економічну безпеку держави.
Не зважаючи на те, що сьогодні в українському законодавстві містяться норми, які дозволяють бути Партнером ГТС лише компаніям з ЄС або США, немає жодної гарантії, що надалі контроль на українською ГТС не перейде до російського «Газпрому» або афілійованих з ним структур.

Крім того, вартість української ГТС на сьогодні складає 300 млрд. євро, що дорівнює чотирирічному ВВП України. Також прибуток від транзитних контрактів складає 2 млрд доларів на рік. Україна має дбати про свій добробут та економічну безпеку.

Хибним є твердження, що передача в управління української ГТС є міжнародним зобов’язанням України. Жодний міжнародний договір, який ратифікував український парламент, та жодна директива ЄС не містить вимог щодо передачі в управління української ГТС суб’єкту господарювання, що не перебуває в державній власності України.

Відтак, з метою захисту національних інтересів, є необхідним унеможливити будь-яку передачу прав на ГТС – як права власності, так і права користування.

Цікаві факти щодо української ГТС:
1) щорічні надходження до державного бюджету від транзиту російського газу перевищують 2 млрд дол.Для порівняння: від МВФ за останнійрікУкраїна одержала 1 млрд дол.
2) Нині наша ГТС — одна з найбільших систем у світі. У її складі понад 38,5 тис. км магістральних газопроводів, 72 компресорні станції (КС), 702 газоперекачувальні агрегати (ГПА).
3) технологічна потужність ГТС в західному напрямку на сьогодні становить 120 млрд кубометрів.
4) 70% із коштів, одержуваних за транзит, «Нафтогаз» витрачав на інші (крім ГТС) цілі. Нині «Нафтогаз» виділяє явно недостатньо коштів для ремонту та модернізації ГТС.

До речі, Нафтогаз у 2017 році подав в уряд проект фінансового плану на 2018 рік. Уряд його розкритикував. В пресу просочився нищівний висновок урядового комітету. З нього, зокрема, стало відомо, що Нафтогаз у 2018 році планує на виплати вищому керівництву 720 мільйонів гривень. … Середня зарплата 156 тис грн на місяць клеркам НАК «Нафтогаз України» (удвічі більше, ніж у 2017). Бонуси «високому» менеджменту НАК (10 осіб) — 720 млн грн (в 2016 було 83 млн грн)! «Нафтогаз України» планує тричі піднімати ціни на газ в 2018 році. Це лише деякі «перли» з проекту фінплану НАК на 2018 рік, поданий до Кабінету Міністрів ще у листопаді.

P.S. Депутати «Батьківщини» передали до НАБУ заяву про злочин щодо підготовки тіньової приватизації ГТС. Документ було передано у понеділок о 17.00. «Батьківщина» виступає за те, щоб національне багатство (ГТС) належало народу.

Нет комментариев