Які партії обіцяють привести Україну в ЄС? Результати аналізу програм


Партії «Голос», «Європейська солідарність» та «Слуга народу» мають найбільш проєвропейські
передвиборчі програми, зорієнтовані на реформи в рамках Угоди про асоціацію. Аутсайдерами
євроінтеграційного рейтингу стали «Радикальна партія Олега Ляшка» та «Опозиційна платформа – За
Життя».

Про це говориться в дослідженні передвиборчих програм, яке 16 липня в Українському кризовому
медіа-центрі презентували експерти Української сторони Платформи громадянського суспільства
Україна-ЄС та Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного
партнерства за підтримки проекту «Громадська синергія». У дослідженні було проаналізовано
програми десяти найбільш рейтингових політичних партій.

Євроінтеграційний курс та/або членство в ЄС підтримує більшість політичних сил, шість з десяти. Та чітку позицію щодо членства в ЄС мають три прохідні до парламенту партії – «Голос», «Європейська солідарність» та «Батьківщина». Лідер перегонів «Слуга народу» не згадує про європейську інтеграцію. Разом із тим тільки «Слуга народу», «Батьківщина» та «Європейська солідарність» говорять у свої програмах про необхідність виконання Угоди про асоціацію.

Експерти Платформ громадянського суспільства погоджуються, що європейська інтеграція неможлива без успішного виконання Угоди про асоціацію. Цікаво, що в програмі Слуги народу хоч і відсутня чітка згадка про євроінтеграцію, але в багатьох напрямках прописані секторальні реформи, що відповідають Угоді про асоціацію. Це може свідчити про більш обережний підхід команди чинного президента до питання розвитку відносин з ЄС та бажання загравати з усіма аудиторіями виборців.

Більшість партій готові проводити необхідні для євроінтеграції реформи у сферах боротьби з корупцією, судочинства, питаннях, що стосуються безпеки і стабільності. Та експерти зазначають, що здебільшого партії обмежуються загальними фразами й не демонструють бачення конкретних шляхів реалізації обіцяних реформ. Наприклад, більш детальні плани щодо боротьби з корупцією можна побачити тільки у програмах «Слуги народу», «Голосу», «Сили і честі». А в питаннях, що стосуються безпеки і стабільності про реальні кроки говорять «Голос» та «Європейська солідарність».

Аналіз програм свідчить, що партії найменше зацікавлені проводити реформи у сфері державного
управління та в питаннях, що стосуються співпраці з громадянським суспільством.

Найбільше протиріч з європейським курсом України у програмах політичних партій стосуються зони вільної торгівлі. Експерти дали червону картку партіям «Батьківщина», яка пропонує скасувати ПДВ, та «Радикальній партії» за пропозицію продовжити мораторій на експорт лісу-кругляку, що суперечить положенням Повної та всеосяжної зони вільної торгівлі між Україною та ЄС.
_________________________________________________________________________

Довідкова інформація:
6 червня 2019 р. понад 350 громадських організацій, об’єднаних Платформою громадянського суспільства Україна-ЄС та Українською національною платформою Форуму громадянського суспільства Східного партнерства оприлюднили звернення до політичних партій, в якому визначили першочергові євроінтеграційні пріоритети для України та закликали партії внести їх до своїх програм.

Експерти платформ проаналізували програми 10 політичних партій на відповідність євроінтеграційному курсу загалом та до 12 раніше визначених <ahref=«www.eurointegration.com.ua/articles/2019/06/6/7097012/»>пріоритетів – торгівля з ЄС,
енергетика, судова реформа, безпека, боротьба з корупцією, децентралізація, соціальна політика, охорона довкілля та ін.

Оцінюючи загальний євроінтеграційний курс в політичних програмах (інфографіка «Які партії ведуть Україну в ЄС?»), експерти визначали наявність/відсутність згадок про наміри членства в ЄС або ж щодо євроінтеграції загалом. Оцінювались також положення, які пропонували альтернативний зовнішньополітичний курс для країни.

Оцінюючи секторальні євроінтеграційні пріоритети, експерти звертали увагу на наявність згадки про сферу, яка має бути реформована відповідно до Угоди про асоціацію, чіткі пропозиції по реформуванню та протиріччя положенням Угоди. За ці згадки партії отримували «+» або «–».
«– –» (червоний): положення програми в даній сфері суперечать зобов’язанням, взятим Україною в
рамках Угоди про асоціацію
«–» (помаранчевий): в програмі відсутня інформація щодо реформування даної сфери відповідно до
Угоди і пріоритетів, заданих Платформами громадянського суспільства.
1 www.eurointegration.com.ua/articles/2019/06/6/7097012/
«+ –»(жовтий): в програмі є згадка щодо реформування даної сфери, але деякі пункти не
відповідають повністю Угоді і пріоритетам, заданим Платформами
«+» (салатовий): в програмі є згадка щодо реформування даної сфери
«+ +» (зелений): в програмі наводиться перелік конкретних кроків з реформування даної галузі, що
відповідають положенням Угоди про асоціацію

Сумарна оцінка всіх секторальних пріоритетів була зображена на своєрідному євроінтеграційному
спідометрі, що демонструє, які партії найбільш всесторонньо заявили про свою готовність впроваджувати євроінтеграційні реформи.

Нет комментариев