Завдяки вчасному реагуванню «Права Справа», попереджено корупційну схему під час будівництва Кремінської ЛЕП


​Колишніх посадовців національної енергетичної компанії «Укренерго» підозрюють в нанесенні збитків на 380 млн гривень при будівництві підстанції «Кремінська» в Луганській області.
За даними слідства, посадові особи держпідприємства навмисне створили умови, які призвели до безпідставного відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції одного з учасників торгів при закупівлі комплексу робіт і послуг за договором підряду на будівництво підстанції «Кремінська» в Луганській області. В результаті завищення предмета закупівлі та зайвих витрат держкомпанії «Укренерго» завдано матеріальних збитків на суму понад 380 млн грн.
Нагадаю, у травні 2020 року НЕК «Укренерго» офіційно відкрило підстанцію 500 кВ «Кремінська», що під’єднала північну частину Луганської області до об’єднаної енергосистеми України.

Проєктування підстанції в Кременній розпочалось у 2016 році. Проєктна вартість будівництва – 1 млрд 719 млн гривень, але кінцева вартість будівництва об’єкту склала 1,28 млрд грн (з ПДВ), що на 25,5%, або на 438 млн грн менше початкової.

Примітно, що економію коштів у розмірі 438 млн гривень тоді пояснювали застосуванням нових методів будівництва і використання новітнього обладнання.

Здавалося б, можна тільки вітати застосування подібних передових технологій у будівництві, які дали можливість зекономити таку фантастичну суму. Нагадаю, мовиться про майже 500 млн. гривень. Але, справа тут не у новітньому обладнанні і передових методах будівництва. Справа у прискіпливій увазі з боку аналітичного відділу ГІ «Права Справа» до корупційних схем під час будівництва підстанції, яких вдалося запобігти завдяки своєчасній реакції «Права Справа» і розголосу у ЗМІ.
Менше з тим, повернемося до історії самого будівництва.

Для вирішення проблеми забезпечення надійного енергопостачання контрольованих ЗСУ територій Луганської області Кабінетом міністрів було розглянуто пропозицію Луганській військово-цивільної адміністрації про проєктування будівництва нової підстанції 500 кВ в районі міста Кремінна і лінії 220 кВ. За словами тимчасово виконуючого обов’язки глави «Укренерго»Ковальчука, у другому півріччі 2016 року мало б початися будівництво нової підстанції і до кінця 2017 року мало б завершитися.

Нагадаю, що свого часу про будівництво ЛЕП в Кременній говорив ще в. о. директора «Укренерго» Юрій Касич. Озвучувалася вартість проекту – 500 млн. грн. «У планах закладено будівництво ще одного джерела живлення. Ці пропозиції були підтримані Луганською ОВЦА, а також скеровані до Міністерства енергетики. Вартість цього проєкту – 500 млн. грн, строк реалізації, якщо не буде організаційних та земельних затримок, – 12 місяців», – поділився тоді планами Касич.
Варто зазначити, що Юрій Касич, перш ніж працевлаштуватися в держкомпанію «Укренерго», встиг місяць попрацювати заступником гендиректора «Луганського енергетичного об’єднання».

«Луганське енергетичне об’єднання» (ЛЕО) – підприємство, що належить українському бізнесмену російського походження Костянтину Григоришину, і є монополістом з постачання електроенергії в Луганській області. Воно також відповідає за постачання електроенергії на неконтрольовану територію. У 2000-х роках засновниками «Луганського енергетичного об’єднання» були ТОВ «Компанія з управління активами «Сварог ессет менеджмент» Григоришина (75% статутного капіталу), ще 25% були порівну розподілені між ТОВ «Стратеджік інвестмент менеджмент» і ТОВ «Шер ессетс фанд». Засновниками двох останніх фірм були кіпрські «Джімена лімітед» і «Джен лімітед» відповідно.

До речі, представники «уряду» самопроголошеної «ЛНР» свого часу заявляли про те, що двоє її членів входять до наглядової ради підприємства ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання». Так, наприклад, сайт бойовиків «Исток» повідомляв, що представники так званої «ЛНР» Махмуд Сада і Володимир Машков будуть входити у наглядову раду товариства (раду директорів). Також повідомляється, що «в. о. першого заступника генерального директора «ЛЕО» Андрій Рева за запитом представників ЛНР повинен надавати цікаву для них інформацію і сприяти їм у здійсненні контролю».
Про «якість контролю» з боку терористів «ЛНР» свідчить той факт, що неконтрольовані владою України території Луганської області, станом на 2016 рік, щомісяця отримували з об’єднаної енергосистеми України електроенергію вартістю близько 140-150 млн. грн., оплачуючи лише 50 млн. грн. З великих споживачів, які знаходяться на тій стороні – у «Алчевського меткомбінату» борг понад 700 млн., а з урахуванням штрафних санкцій – понад 900 млн. грн. Наступний великий споживач і боржник «ЛЕО» – це «ДТЕК Свердловантрацит»: борг понад 400 млн. грн.

Прикметно, що за оцінками ексголови Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Туки вартість будівництва мала б коштувати бюджету приблизно 10-12 мільйонів доларів на протязі 2-3 років. «Звісно, це чималі кошти, але ж ніяк не 500 мільйонів гривень. До того ж, ведуться переговори з власниками великих промислових підприємств щодо співфінансування будівництва, бо вони не менше мешканців зацікавлені в цьому. Попередня згода досягнута», -наголошував він.

Згідно курсу валют НБУ станом на 28 вересня 2015 року (долар США-2158.8351) вартість будівництва мала б коштувати – 260 млн. гривень.

Почати у 2016 році будівництво підстанції в районі Кремінної не вдалося саме завдяки появі у ЗМІ інформації аналітичного відділу ГІ «Права Справа» щодо можливих корупційних схем.

Утім, у січні 2017 року НЕК «Укренерго» оголосила тендер на будівництво в Луганській області підстанції 500 кВ «Кремінська». Очікувана вартість будівництва – 1,08 млрд. гривень без ПДВ. Підстанцію повинні були побудувати протягом 2017-2018 років.

Перемогу в тендері НЕК «Укренерго» на будівництво підстанції (ПС) «Кремінська» 500 кВ здобуло ТОВ «Київська енергетична будівельна компанія» (КЕБК, Івано-Франківськ). «КЕСК» на аукціоні в системі ProZorro запропонувала виконати будівельні роботи за 1060,656 млн. грн., тоді як очікувана вартість будівництва ПС була заявлена на рівні 1083,333 млн. грн (без ПДВ). Генеральний підрядник мав виконати всі необхідні роботи протягом 2017-2018 років.

Тобто, незважаючи на те, що у 2017 році інфляція складала 13,7%, вартість підстанції «Кремінська» виросла більш ніж удвічі – з 500 млн.гривень до більше ніж мільярда.

4 липня 2017 року Кабмін схвалює ТЕО проекту та джерело фінансування (з тарифу НАЕК «Укренерго»).

А вже 19 жовтня 2017 року на сайті НЕК «Укренерго» повідомляється, що відбулися громадські слухання щодо містобудівної документації Детального плану території, призначеної для будівництва ПС 500 кВ «Кремінська» із заходами ПЛ 500 кВ Донбаська-Донська та ПЛ 220 кВ «Кремінська-Ювілейна».

23 травня 2018 року Кабмін офіційно виділяє земельну ділянку під будівництво Кремінської підстанції і 26 вересня затверджує проєкт будівництва та виділення необхідних коштів у розмірі 1,677 млрд. грн.

Тобто ми бачимо, що ціна знову суттєво збільшилася.

13 серпня 2019 року на пресконференції в Києві операційний директор «Укренерго» Володимир Кудрицький заявляє про те, що НЕК «Укренерго» завершить будівництво підстанції до кінця травня 2020 року. За словами Кудрицького, будівництво було розпочато в 2017 році. Завершення будівництва було заплановано на грудень 2018 року, але через процес узгодження в Кабміні терміни зрушилися.

На тлі заяв операційного директора «Укренерго» цікавими є заяви ще одного чиновника, а саме: директора Департаменту ЖКГ Луганської військово-цивільної адміністрації. 6 серпня на брифінгу для ЗМІ Віталій Сурай повідомив, що реалізація проєкту коштуватиме приблизно 2 мільярди гривень. «До речі, вже закуплено 99 % сучасного обладнання, роботи виконані на 70 %. Термін завершення усіх робіт – травень 2020 року», – заявив він.

Після появи інформації про збільшення вартості будівництва до 2 млрд. грн. на сайтах informator.news, enigma.ua та blogs.korrespondent.net виходить моя стаття «Гібридна війна і гібридна ціна, або Чому навколо Кремінської ЛЕП точаться дивні речі». У статті я піднімаю питання щодо доцільності витрачання державних коштів на будівництво ПС 500 кВ «Кремінська».

Звертаю увагу на той факт, що після появи моєї статті ці сайти були заблоковані на підставі рішення скандального судді Печерського районного суду Києва Сергія Вовка.

13 серпня на вже згаданій прес-конференції операційний директор «Укренерго» Володимир Кудрицький заявляє, що вартість будівництва ПС буде становити 1,3 млрд. гривень, при затвердженому Кабміном граничному кошторисі 1,7 млрд гривень.

Таким чином, після появи викривальних матеріалів «Права Справа» щодо можливих корупційних схем під час будівництва ПС, буквально за тиждень реалізація проекту будівництва підстанції із 2 мільярдів гривень знизилася в рази. Нагадаю, кінцева вартість будівництва об’єкту склала 1,28 млрд. грн (з ПДВ), що на 25,5%, або на 438 млн грн менше початкової.

В цей же період я звертаюся до президента України Володимира Зеленського з проханням взяти під свій контроль питання виділення бюджетних коштів на будівництво підстанції (ПС) 500/220 кВ «Кремінська» (Кремінна, Луганської обл.).

24 лютого 2021 року у цій історії була поставлена крапка. Офіс Генерального прокурора повідомив, що за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора повідомлено про підозру колишнім начальнику департаменту та голові тендерного комітету Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» за фактом зловживання службовим становищем (ч. 2 ст. 364 КК України).

Досудове розслідування у кримінальному провадженні здійснюється слідчими Головного управлінням Національної поліції України.

Справедливість є. За неї варто боротися
  • 0

Нет комментариев