Справа Фірташа: підсанкційний олігарх блокує повернення стратегічних енергокомпаній державі


Під арештом, але не під контролем: проросійський бізнесмен Дмитро Фірташ у судах блокує процес передачі активів 26 «облгазів» у підпорядкування «Нафтогазу». Через це держава досі не може приступити до ефективного управління стратегічними підприємствами.

25 травня 2022 року Печерський райсуд Києва наклав арешт та передав в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) корпоративні права на 26 обласних та міських операторів газорозподільчих систем з орбіти підсанкційного олігарха Дмитра Фірташа.

Це рішення було ухвалено в рамках розслідуваної ДБР про безоплатну передачу Міністерством енергетики та вугільної промисловості України газорозподільних систем у користування приватним операторам. Дана протиправна схема, що діяла протягом багатьох років, завдала державі збитків на майже півтора мільярди гривень.

У подальшому Уряд офіційно вирішив передати ці 26 облгазів у підпорядкування Чорноморнафтогазу (яким, своєю чергою, управляє НАК «Нафтогаз України»). Передачу мало здійснити НАЗК. А  Чорноморнафтогазу, Міненергетики та Нацкомісії з регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг було доручено «вжити відповідно до законодавства всіх дієвих заходів, спрямованих на запобігання ризику збою та/або переривання функціонування активів, що може призвести до виникнення надзвичайних ситуацій».

Однак, як повідомив голова «Нафтогазу» Юрій Вітренко, станом на початок осені держава так і не отримала повноцінного контролю за колишніми енерокомпаніями Фірташа.

«Керівництво облгазів очікувано все сприймає недружньо, [вони] протистоять законним спробам «Нафтогазу» отримати управлінський контроль», – пояснив Вітренко.

Ба більше, наразі юристи, що представляють інтереси групи Дмитра Фірташа, всіляко блокують у судовому порядку подальший процес передачі активів. Відтак держава вже протягом чотирьох місяців не може повноцінно приступити до управління майном енергокомпаній. І все це – на тлі російської агресії і наближення складного опалювального сезону.

Показово, що на тлі рішень корумпованих судів на користь групи Дмитра Фірташа, голова Агентства Сполучених Штатів Америки з міжнародного розвитку (USAID) Саманта Павер заявила, що USAID надасть 55 млн доларів, щоб допомогти Україні підготуватися до зими на тлі розв'язаної РФ жорстокої війни.

Ця допомога забезпечить ремонт і технічне обслуговування труб та іншого обладнання, необхідного для опалення домівок, лікарень, шкіл і підприємств по всій Україні.

Слід зауважити, що зі свого боку як правоохоронні органи, так і державні антикорупційні інституції зробили всі необхідні кроки для повернення підприємств стратегічної галузі в державну власність.

Однак коли на вагах Феміди з одного боку – енергетична безпека країни, а з іншого – шпарини в законодавстві і великі гроші олігархів, вочевидь, корумповані суди схиляють шальки явно не у бік держави.
  • 0

Нет комментариев