Тривожна політична активність навколо Молдови: чим це загрожує Україні?Тривожна активність навколо Молдови пов'язана зі спробою зрушити з мертвої точки врегулювання статусу невизнаного Придністров'я.

Республіка очікує на підпис президента Санду на революційному «антисепаратистському» законі, який дозволить притягнути до відповідальності все керівництво Придністров'я (у цьому законі вперше в національному законодавстві з'являється термінологія «сепаратизм»).

Для попередження цього сценарію Кремль підготував серію дестабілізуючих політичних заходів, які мають на меті усунення Санду та приведення до влади лояльних персон. У Москві розуміють, що лише політичними заходами здатні припинити спробу Кишинева дати старт політиці відновлення територіальної цілісності, порушеної війною 1992 року.

Кремль керується логікою досягнення бодай якихось видимих політичних успіхів та перемог у контексті неуспішної для нього загарбницької війни з Україною. І в Республіці Молдова для цього створено сприятливі передумови.

По-перше, з осені в країні продовжуються штучні та керовані протести, організовані проросійськими силами – Партією комуністів, партією «Шор», «Рухом за народ» та іншими.

По-друге, в країні існує критична маса прихильників РФ, а більшість молдаван налякані війною Росії з Україною, що автоматично робить будь-які різкі політичні кроки Санду потенційно слабопопулярними та вибухонебезпечними.

По-третє, наявність таких автономних анклавів як Гагаузія, що орієнтувалася ще раніше на Кремль, створює благодатний ґрунт для політичних заходів РФ на місцевому рівні.

По-четверте, радикальні політичні події та організація масових заворушень неодноразово супроводжували історію сучасної Молдови. Варто згадати ситуацію, коли протестувальники у 2016 році увірвалися до парламенту. Слабкість правоохоронних органів та регулярної армії створює круту спокусу для російських спецслужб для повторення подібних дій, використовуючи завезений та місцевий ресурс

З боку Санду та нового уряду буде потрібно оперативне та термінове зосередження на питаннях державної безпеки.

Україна зацікавлена у збереженні легітимної влади в Республіці Молдова не лише з міркувань дружнього та стратегічного характеру. Перемога проросійських сил автоматично призведе до краху євроінтеграційного проекту Молдови та розширить потенційну військову загрозу для південного та центральних регіонів України з боку гібридних проросійських збройних формувань, які там могли б з'явитися внаслідок бездоганного виконання новим молдовським керівництвом вимог Росії.

Молдова могла б стати рятівним ключиком для РФ у питанні зміни сценарію війни в Україні на свою користь, зручним плацдармом для спроб захоплення Одеської та Миколаївської області, створення вразливості для Вінницької області. А також стати етапом у діях, спрямованих на повторення спроби здобути жаданий Київ. Безумовно, ми зацікавлені в тому, щоб ці кремлівські плани пішли прахом.

Нет комментариев