Трамп може визнати Крим російським?


Спроба впровадження мирної програми Трампа може супроводжуватись юридичним офіційним визнанням приналежності Криму РФ.

Враховуючи тренд політики Трампа на демонтаж старого порядку міжнародних відносин, то, на жаль, цілком не виключаю таку поведінку. Це вписується в стиль президента США і вона буде жирним подарунком Путіну, що дозволить розраховувати на припинення вогню.

Ще під час своєї кампанії 2016 року і пізніше протягом першого терміну він неодноразово заявляв, що розгляне питання про визнання Криму російським. «Наскільки я чув, жителі Криму воліли б бути з Росією, ніж там, де вони були», — таке говорив Трамп в інтерв'ю ABC News у 2016 році.

Так, такий ризик є. І певним чином прецедент також. У 2019 року Трамп підписав офіційне розпорядження, оформлене у вигляді президентської прокламації, яке визнавало суверенітет Ізраїлю над Голанськими висотами.

Щоправда, жодна інша країна офіційно не підтримала це рішення. Навпаки, міжнародна спільнота переважно засудила такий крок, вважаючи його порушенням міжнародного права. Рішення адміністрації Трампа залишилося ізольованим.

Проблема у тому, що якраз «кримське рішення» Трампа може не піти за аналогією із рішенням по Голанським висотам, а отримати імпульс в країнах «осі автократій» та Глобального Півдня.

Трамп може піти одним із трьох шляхів:
1. Видання президентської прокламації (Executive Order).
Трамп може видати указ, який прямо визнає Крим російською територією, скасовуючи дію попередніх санкцій або заяв, ухвалених після 2014 року.
2. Офіційна заява Державного департаменту США. Це найбільш поширений інструмент. Така заява може прозвучати з вуст Державного секретаря на брифінгу або в письмовому вигляді як офіційна позиція США.
3. Подача проєкту резолюції до ООН. США можуть виступити з ініціативою резолюції, або не накладати вето на подібну ініціативу Росії. Найбільш болісний процес, адже призведе до збурення та дискусії, внаслідок якої на сторону позиції США схиляться частина країн.

Трампівська авантюра із Кримом може призвести до серйозних наслідків.

По-перше, призведе до скасування санкцій: індивідуальних, секторальних та обмежень на торгівлю та інвестиції в Крим. Слід зазначити, що деякі санкції, особливо ті, що були запроваджені Конгресом США, можуть вимагати законодавчого процесу для їх скасування.

По-друге, це буде неймовірним ударом по системі міжнародного права та безумний прецедент для інших конфліктів, зокрема гвалтуванням принципів територіальної цілісності. Що може надихнути інші держави на силове змінення кордонів. Можливо, Трамп розраховує на майбутню анексію Гренландії і планує зайти через кримський прецедент.

По-третє, це стане ще однією ознакою тріщини в трансатлантичній спільноті. США втратять остаточно статус гаранта безпеки у світі.

Ну і по-четверте, визнання Криму російським може стати джерелом активізації антитрампівської опозиції: як з боку демократів, так і з боку республіканців. Це може інтенсифікувати падіння довіри та підтримки до Трампа серед тих виборців, які підтримують боротьбу України за територіальну цілісність (це приблизно 40% виборців США). Обов'язково своє критичне слово скаже Конгрес США.

Нет комментариев