Індексація пенсій попри діру у бюджеті


Кабмін схвалив постанову, за якою буде проведена індексація пенсії на 11%. Передбачено проведення індексації для 8 млн. осіб, що отримують пенсію за віком. Розмір пенсії завдяки індексації підвищиться в середньому на 308 гривень. При цьому мінімальний розмір підвищення встановлено на рівні 100 грн.
До речі, довічне утримування одного судді становить 67 961 грн. В той же час майже 70% пенсіонерів отримують менше 3 тисяч грн.

Крім того, підвищується також мінімальна пенсійна виплата до рівня 2 200 грн особам, які мають тривалий страховий стаж (30 років для жінок та 35 років для чоловіків).

На мою думку, індексація пенсії є не більше ніж акція щодо підйому рейтингів діючої влади.

Як повідомлялося раніше, 17 лютого Кабінет Міністрів України затвердив бюджет Пенсійного фонду України на 2021 рік.

Утім, за оцінками спеціалістів, станом на липень 2020 року дефіцит ПФУ збільшився на 15 млрд грн і складав майже 38 млрд грн. Дефіцит ПФУ з’явився внаслідок фактичної зупинки економіки на початку пандемії, коли були жорсткі карантинні обмеження. А також у результаті того, що уряд підтримав вітчизняний бізнес, надавши можливість підприємцям та малому бізнесу не сплачувати ЄСВ під час вимушеного простою. Видатки Пенсійного фонду за 2020 рік перевищили доходи на 13,2 мільярда гривень, у грудні вперше за рік доходів було на 5,2 мільярда більше за витрати.

Влада заявляє, що відбудеться індексація пенсій, але це лише політичні гасла. Провели індексацію пенсій, коштів на яку не було передбачено аж до грудня місяця. Фактично нам демонструють політичну складову, яка не підкріплена економічними розрахункам.

Доходи Пенсійного фонду складаються зі власних надходжень та дофінансувань з держбюджету. Так, у 2020 році власних коштів ПФУ було 281,6 мільярд. Загальні доходи становлять 466,1 млрд. грн. Видатки за цей період становили 479,3 мільярда. Таким чином, дефіцит сягає 13,2 мільярда гривень.

Примітно, що з січня цього року в Україні перестали призначати соціальні пенсії 60-річним українцям, які не мають необхідного стажу. А для жінок, які народилися після 1 квітня 1961 року пенсійний вік виходу на пенсію – після 60 років. Якщо ж не вистачає страхового стажу для виходу на пенсію, влада дозволила докупити, вартість одного року стажу з 1 січня 2021 року – 31680 грн.

Наразі, усі проекти влади щодо наповнення бюджету провалились. З початку року Фонд отримав на 19,7 мільярда гривень менше від планових надходжень по Єдиному соцвнеску, у грудні був найменший розрив за рік — на 0,3 мільярда менше.З 2003 року в Україні намагалися побудувати трирівневу пенсійну систему європейського зразка, але зробити цього так і не вдалося. Накопичувальний добровільний рівень охоплює менше ніж 1 млн осіб, себто, приблизно 29% від загального числа застрахованих осіб. За оцінками експертів, у 2055 році пенсії українців складуть лише 18% від їх зарплати.

У 2016 році була вдвічі зменшена сума єдиного соціального внеску. Тоді говорили, що станеться детінізація зарплат, і, відповідно, наповнення Пенсійного фонду наповниться.

Але нічого цього не відбулося.
  • 0

Нет комментариев